Ідея цієї статті народилася раптово. В гостях. Милі і шанобливі діти моїх друзів на вході в квартиру підклали під мій черевик пластикову какашку з відбитком підошви. Мабуть, моє обличчя відбило ту непідробну печаль, яку я миттєво пережила, дивлячись на цей натюрморт. В голові миттєво (як вся прожите життя) пронеслося: вибачитися перед господарями (вже не дивився під ноги), прибрати, вимити підлогу і - саме мерзенне - яким чином я відчищу глибоку рифлену підошву мого туристичного черевика?
І тільки щасливий поросячий виск і неспинним регіт чотирьох малолітніх бовдурів поставив мені, що я, тітка Олена, стала жертвою розіграшу. Вивчивши предмет, який вражає натуральністю виконання (в ідеалі, до нього додаються копії аерозоль з "вонючкой"), я занурилася в роздуми і спогади, так чи інакше пов'язані з кінцевим продуктом травлення. Пітерські газони і, скажімо більше, тротуари дають нескінченну тему для роздумів і спостережень. Особливо в березні - квітні. Навіть приказка існує, застосовна до місця: "Весна покаже, хто де нас … л"! Я б додала - "як". Хто, де і як. Справді, чому, приїжджаючи в село і спостерігаючи, як моя собака (незважаючи на найсуворішу заборону) з насолодою валяється в коров'ячої виноградному, я ніколи не дивуюся одноманітності того, що потім з неї змиваю? Корів - мільйони, а все "коржі" однакові на вигляд. Кіз і баранчиків стільки ж, а сир "горішки" - невиразні як близнюки. Ознаки особистої ідентифікації у цих предметів (як правило) відсутні. Собачі купи, навпаки, представляють собою всю гаму кольорів веселки і химерності форм. Придивіться і ви: ось помаранчева калюжа, схожа на тропічний острів, з вкрапленням чогось темно-зеленого; ось світло-сіра "вежа слонової кістки", як би покрита пилом, "сивиною часів" і розсипається від старості; а ось ціла гірлянда кимось загублених "сардельок", хитромудро з'єднана обривками неперетравленого поліетилену або строкатих ганчірок. У справі спостереження за живою природою є місце і наукового експерименту: занурюючи в пащу своєї улюбленої собаці різні їстівні предмети, ми можемо з інтересом спостерігати за результатом їх трансформації вже через добу, а в особливо наочних дослідах - вже через півтори - дві години з часу початку експерименту. Мій науковий досвід (зокрема) дозволяє мені зробити заяву: єдиний предмет, практично не змінює свій вигляд, колір і консистенцію - це вкрадене рідке тісто для млинців, випите з каструлі і повернене на свободу вже через три години. Вірніше, регулярно повертається з інтервалом в 10-15 хвилин протягом всієї ночі. Ні, я, чесне слово, що не капрофіл *. Какашки моєї улюбленої собаки стали предметом спостереження тільки тому, що я маю звичку пов'язувати в розумі причину із слідством і наслідками, в кінцевому підсумку. "Какашка звичайна", як уже говорилося, - кінцевий продукт травлення, і, як будь-який виріб, може багато і наочно "розповісти" про роботу "конвеєра", на якому вона зроблена. Плодом цих аматорських роздумів стало запрошення в "Зоо Price" авторитетного фахівця в галузі вивчення … ні, не какашки, але травної системи тварин, ветеринара-дієтолога Марини Миколаївни Масальський.
Прошу вибачення у гидливих читачів за спробу звернути їх увагу на настільки непрезентабельний предмет, як собача какашка. Але тих, кому ця стаття допоможе уважніше поставитися до улюбленій собаці, прошу висловити подяку (хоча б по телефону) і частково реабілітувати мене в очах співробітників редакції (вони вже два тижні сміються наді мною і "серйозної наукової темою"). Отже, з благословення, приступимо.
- Марина, увійдіть, будь ласка.
- Марина Миколаївна Масальськая, освіту ветеринарне вища, зріст метр шістдесят сім, особистому житті немає зовсім - одна робота.
- Стоп-стоп, про роботу …
- Я в даний час працюю консультуючим лікарем-дієтологом в фірмі "Іванко-доставка", що спеціалізується на продажу і доставки додому кормів для тварин, і зокрема, собак. Крім цього, досить регулярно я читаю курси лекцій з дієтології домашніх тварин студентам Санкт-Петербурзької ветеринарної академії.
- Марина, лікаря кажуть: "Перш ніж лікувати, зцілися сам!". Ветеринара, відповідно: "Пред'яви своїх тварин!". Розкажіть про своїх собак, будь ласка.
- Тіпікіна, давай, будь ласка, на "ти" спілкуватися, як зазвичай. Інакше мені буде … складно говорити про какашки з гумором. Наукове занудство залишимо для студентів! Про моїх собаках: Сімочка - малий вандейский бассет-гриффон. Улюблена розумниця і красуня. Молода і життєрадісна собачка, віце-чемпіон Європи. А різена Ванечки, на жаль, на світі більше немає. Він помер влітку, трохи не доживши до сімнадцяти (!) Рочків.
- Марина, уяви, будь ласка, читачам насамперед саму собаку, як фабрику з виробництва кінцевого продукту - "какашки звичайної".
- Для початку визначимося в термінах, і в подальшій розмові будемо враховувати науково-обгрунтовані факти.
Собака - хижак. Її шлунково-кишковий тракт пристосований для того, щоб перетравлювати білок тваринного походження (м'ясо і м'ясні продукти). Всі розмови: мовляв, стільки років поруч з людиною, подобріла, звикла, змінилася і стала вегетаріанкою - безглузді. Є незаперечні докази: відносно великий шлунок, короткий кишечник, специфічне співвідношення мікрофлори кишечника, обмежений набір ферментів - все це практично в незмінному вигляді собака успадкувала від свого найближчого родича - вовка. І якщо кінь нікому не прийде в голову годувати м'ясом, або, не дай Бог, в улюблену машину з бензиновим двигуном залити солярку (накриється адже!), То собакам часто пропонуються каша і овочі як основний раціон. А адже саме з цієї причини наші улюбленці страждають багатьма хронічними захворюваннями.
Плюс до всього, какашка - не єдиний продукт, вироблений собаками. Рухова енергія собаки - основний "продукт", споживаний людиною. Крім того що собака повинна "красиво какати", радуючи око і серце господаря, вона повинна гратися, веселитися, працювати на службі або в спорті - одним словом, жити і пересуватися поруч з людиною, якій служить одним і слугою, і улюбленцем. Жити по можливості довго і не затьмарювати хазяйський гаманець нескінченними витратами на лікування. Читачі "Зоо Price"!
Вибираючи собаку, врахуйте, що вона вимагає не тільки часу і любові, але і істотних матеріальних витрат. Правильно годувати собаку - дорого. І чим вона більша, тим дорожче. Не купуйте великих собак, якщо ви обмежені в коштах!
Дорожче не в тому сенсі, що її вартість пропорційно зростає з вагою цуценя, але в тому, що великі, гігантські породи собак вимагають особливого, особливо дорогого раціону. До речі, маленькі породи собачок вимагають більшої кількості їжі в пропорції до ваги. І дуже якісної їжі. Це закон природи. "Ліліпут" набагато важче підтримувати енергообмін, ніж гігантам. Білий ведмідь в природі може їсти раз на місяць. Колібрі повинна їсти кожні п'ятнадцять хвилин. Так що, вибираючи породу, не спокушайтеся "маленьким размерчікі". Клопоти все одно будуть більшими. Шлунково-кишковий тракт і у сенбернара, і у той-тер'єра влаштований абсолютно однаково. Здоров'я будь-якого собаки залежить не тільки від якості продукту харчування, споживаного нею, а й від того, наскільки цей продукт може бути розщеплений на доступні для клітин молекули. Уявіть всю складність біохімічних реакцій, в результаті яких відбудеться розкладання шматка м'яса на невидимі частинки. А якщо ще врахувати і швидкість процесу, то шлунково-кишковий тракт можна порівняти з налагодженим конвеєром з переробки харчових продуктів і доставці їх в усі клітини організму. Так що поломка в одному вузлі веде до несправності всього механізму.
Ну що ж, мабуть, невелика екскурсія по основних визначних пам'яток травної системи собаки буде корисна тим, кому здоров'я улюбленого собаки не байдуже.
Відправною вузол - ротова порожнина. Тут ми довго не затримаємося. Собака майже не розжовує їжу, захоплюючи чималі шматки. На відміну від людини, слина собак не містить ферментів, так що не приймає участь в первинній обробці їжі. Правда, вона містить безліч мінеральних солей. Мінеральний склад слини, на думку деяких ветлікарів, впливає на утворення зубного каменю.
- Марина, ротова порожнина не завжди - відправний пункт. Іноді навіть навпаки - кінцевий з "зворотного боку". В тому сенсі, що іноді … ну, в загальному, нудить собаку іноді. Результати цієї нудоти теж буває різними … Виглядають по-різному, колір має свій колір.
- Потрібно розрізняти блювоту і зригування. Собака, на відміну від людини, відригує їжу без праці, і навіть іноді абсолютно свідомо. Мати-сука сригивает їжу цуценятам. Це - інстинкт. Вовк може заковтнути 5-6 кг м'яса за раз і, сригнув надлишок, приховати і закопати "заначку" на чорний день.
Пожирання і зригування трави домашніми собаками - такий же інстинкт очищення шлунку від осіли в ньому осколків кісток, пташиних дзьобів, вовни та іншої гидоти. Маленький щеня в компанії цуценят може заковтнути нежеванний шматок м'яса і, отригнув його в затишному містечку, розжувати його вже з почуттям, толком, розстановкою. Нарешті, абсолютно здорова собака (НЕ нагодована вчасно з якихось причин) може відригнути надлишки шлункового соку. Цей … продукт зазвичай має вигляд спіненої жовтуватою калюжки. Але якщо спінені калюжки з'являються на підлозі з лякаючою регулярністю і в різний час доби, то це тривожний симптом і привід звернутися до ветеринара.
- Симптом чого?
- Симптом хвороби. Господарі повинні взяти за правило: лікувати собаку повинен лікар, а справа господарів - викладати лікаря симптоми. Детально. Тому в тонкощі ветеринарного справи ми сьогодні вдаватися не будемо. Нарешті, власне блювота. Якщо блювота, особливо регулярна, виснажлива, чи не викликана укачиванием (в машині, літаку), то це безперечний привід для звернення до ветеринара. Блювота може бути і передвісником, і результатом захворювання.
Існує і "нервово" блювота, викликана спазмом шлунка в результаті стресу.
- Марина, звертаємося до фрази: "Собака не розжовує їжу". А господарі лякаються цього і дрібніші ріжуть мяско.
- У собаки, на відміну від тварин-"травоедов", відсутні навіть жувальні зуби з плоскими майданчиками для перетирання їжі. Крюкообразний ікла захоплюють і утримують здобич. Гострі і дуже потужні моляри розривають м'ясо, дроблять його на великі шматки, придатні для проковтування. І тільки. Не треба рівнятися на йогів, пережовувати одну ложку рису дев'яносто дев'ять разів. До речі, майже абсолютна більшість дорослих собак воліють сухий корм з великими гранулами, які можна розгризти, або м'ясо великим шматком, а не у вигляді фаршу.
Наступний пункт - шлунок. Тут перетравлюється основна частина білка. З огляду на його відносно великий розмір (55-60% від загального обсягу травного тракту) і специфічний набір ферментів, неважко здогадатися, що це місце прямо-таки створено для перетравлення м'яса. Додамо, що набивання його кашею і овочами призводить до хронічного гастриту (запалення слизової оболонки шлунка) і порушення вироблення ферментів і шлункового соку. А значить, в наступний "вузол" конвеєра надходить "не той Федот". Не можна також постійно годувати собаку низькоякісними протеїнами з великою кількістю сполучної тканини (хрящі, сухожилля, селезінка, легені), рослинним білком (пшениця, соя), так як більша частина білка не розщеплюється і, відповідно, не всмоктується, що в подальшому призводить до підвищеного утворення аміаку і сірководню (обидва - сильні клітинні отрути). Собаці доводиться нейтралізувати їх дорогими обмінними процесами в печінці. Постійна підвищене навантаження досить швидко призводить до патологічних змін цього важливого органу. Крім того, велика кількість неперетравленої білка викликає дисбактеріоз в товстому кишечнику.
- Але зі своєї практики я знаю: собака або вовк в природі з жадібністю набивають шлунок якраз не м'ясом, але, в першу чергу, тельбухами убитих жертв з усім вмістом. А потім вони закушують це справа м'ясом.
- Ніякого протиріччя! У кишках убитих жертв трава і злаки практично переварені і ретельно оброблені ферментами. Це вже готова для засвоєння субстанція, мало нагадує суп або кашу в каструлі. Фактично, це несформований гній, поїданням якого хижаки компенсують нестачу власних ферментів. Звідси правило: якщо ваш пес із завзятістю маніяка їсть чужі фекалії (людські, кінські) - його раціон категорично неправильно складений! Така собака - не "харчової збоченець" -капрофаг *. Вона лікується таким зовні огидним чином! І винен в цьому, зрозуміло, господар собаки. Вівсянка, бобові, особливо - шкідлива перловка спостерігаються в какашки практично в незмінному вигляді. Можете з таким же успіхом годувати "для ситості" вашу собаку річковим піском або тирсою. Якщо необхідність змушує, то все-таки пам'ятайте: крупи (рис, гречка, іноді "геркулес") повинні бути розварені, як і овочі, - пригашені.
Пам'ятка № 3 - тонкий кишечник. Тут, в основному, відбувається розщеплення вуглеводів і жирів і всмоктування поживних речовин. Засвоюваність вуглеводів у собаки залежить від їх якості і кількості, і вони не повинні бути основою раціону. Велика кількість вуглеводів містять крупи. В основному для каш використовуються крохмальні крупи. Крохмалі ж у собак засвоюються тільки при правильній попередній обробці, чого, на жаль, ми не може зробити в домашніх умовах. Надмірна кількість неперетравлених вуглеводів перетікає в товстий кишечник, що часто призводить до бродіння, підвищеного газоутворення і поносу або кашоподібного калу. Надлишок вуглеводів в їжі провокує розвиток цукрового діабету у собак.
- Підвищений газоутворення - це дуже цікаво … Блювоту ми вже обговорили, до какашки ще не дійшли. Якраз десь посередині між ними виникає "газоутворення". Які критерії існують для якісної оцінки газоутворення?
- В ідеалі здорова собака майже не пукає. А якщо пукає, то ненав'язливо, неголосно і непомітно для господаря і його гостей за святковим столом. Хмари "пахощів", ??бурління в животі собаки, особливо дзвінке - тривожний симптом, якщо ваша собака пукає часто і підозріло смердюче. Ніхто з живучих на землі не пукає "квітковими ароматами", але навіть противні запахи "пуканья" можуть сильно відрізнятися. Дуже різкий, кислий, дріжджовий запах газів - або непряма ознака захворювання, або сигнал про неправильне раціоні! Тлумачний ветеринар не посоромиться вас запитати про те, чи часто або смердюче пукає ваша собака. Але подорожуємо по травній системі далі.
"Перші скрипки" тонкого кишечника - підшлункова залоза і печінка. Вони забезпечують його необхідними секретами і ферментами. Підшлункова залоза виробляє базисний секрет, що містить необхідні для засвоєння білка і вуглеводів ферменти. При неправильному співвідношенні і частій зміні продуктів харчування можливий розвиток хронічного уповільненого панкреатиту.
Непрямими симптомами цього захворювання можуть бути часті проноси, при яких стілець собаки зазвичай має жовтувато-бурий колір з різким кислим запахом. - Какашка - НЕ пуканье. Ти, Марина, пропонуєш не тільки розглядати какашку, а й … нюхати? Для цього треба, як мінімум, нагнутися …
- Мої клієнти іноді з подивом, іноді з переляком дивляться на те, як я, напнувши гумові рукавички, вивчаю принесену мені для аналізу какашку. У какашки все важливо - і консистенція, і колір, і, вибачте, запах. Це три кити, що дають уявлення про "кінцевому продукті". І кожне з цих трьох складових вельми інформативно для досвідченого лікаря-дієтолога.
В ідеалі стілець собаки має колір печінкового паштету або, іншими словами, насичений коричневий колір. Варіації кольорів цього "паштету" мають наукове обгрунтування і обумовлені забарвленням ферментів і секретів, що обробляють цю какашку ще тоді, коли вона знаходиться в шлунково-кишковому тракті *. Але далі: Печінка знешкоджує шкідливі для організму речовини.
Печінка виробляє жовчні кислоти, необхідні для розщеплення жиру. Велика кількість необробленого жиру, що надійшов в шлунково-кишковому тракті, часто буває причиною діареї (проносів).
При захворюваннях печінки кал безбарвний. Запор може чергуватися поносом.
- Точніше, будь ласка. Знебарвлений - занадто інформативно.
- Буквально знебарвлений. Какашка як в чорно-білому кіно - світла і не кольорова. Як цемент. Блякло-сіра, "мертва", бліда. Відразу відступ: якщо через недогляд собака з'їла трубчастікістки з пористої внутрішньою структурою, то її кал може мати вигляд твердого, сухого, сірого спресованого речовини. Така какашка падає на асфальт з чутним звуком. Але такий стілець буває зазвичай одноразово. Ми ж говоримо про захворювання печінки - гепатитах. І тоді знебарвлений кал може мати різноманітну консистенцію, але буде, як правило, знебарвленим протягом тривалого часу.
Останній пункт нашої подорожі - товстий кишечник. Тут організмом пропонується "екологічна ніша" типовим бактеріям, які співіснують з організмом собаки на взаємовигідних умовах. Їжу вони отримують, розщеплюючи частина інакше не переварюваних речовин (наприклад, клітковину), і за допомогою продуктів їх обміну (вітамінів, жирних кислот) постачають собаку життєво необхідними речовинами.
Вид клітковини впливає на швидкість просування вмісту кишечника. Швидко ферментує клітковина - виникає діарея. Повільно - спостерігається запор. Помірно (як і належить) ферментіруемие клітковина забезпечує оптимальну консистенцію фекалій.
Ну ось ми і дісталися до головного інформаційного субстрату - правильної какашки.
В здоровому тілі … формується здорова какашка. Вона добре оформлена, без видимих ??включень, не забруднює шерсть, гладка, з вологим блиском, темно-коричневого кольору, помірного запаху і невеликого обсягу. Дефекація 1-3 рази на день.
- Марина, по пунктам: добре оформлена може бути і стінгазета, і квартира-музей. Опиши, наскільки можливо, правильне оформлення какашки. Її вигляд? - Вид ковбаски рівного по всій довжині діаметра, відповідного діаметру ануса * собаки. Особливо відмінна "ковбаска", приземлившись вертикально, зберігає свою форму деякий час. Якщо з собаки порізно випадають "нарізані", щільні кружечки цієї самої "ковбаски", то, швидше за все, в раціоні недостатньо клітковини. Вологий блиск говорить про правильне ферментований клітковини.
Існують наступні відхилення від науково-обгрунтованої норми :
А. Оформлена какашка, але зверху - останній, так би мовити, штрих - рідка каша. Дисбактеріоз. Можливо інфекційне захворювання.
Б. Оформлена какашка, але зі слизом. Іноді слиз із кров'ю. Буває при захворюваннях товстого кишечника і при глистова інвазії, а також при згодовуванні м'ясних продуктів з великою кількістю сполучної тканини (жив і т. П.).
В. кашкоподібна від коричневого до жовтого кольору з видимими включеннями неперетравленої їжі з кислим запахом. Дефекація 2-5 разів на день. Категорично неправильний раціон.
Г. Розсипчаста, суха, тверда какашка з білуватим нальотом 1 раз на добу - виключити з раціону кістки, хрящі та жилаве м'ясо! Вид цих варіантів має змусити вас насторожитися і проконсультуватися з дієтологом. "Щось у консерваторії міняти треба!" - Як казав Жванецький. Увага! Небезпека! Терміново до лікаря!
А. Рідка, коричнева або зеленувато-коричнева калюжа - такі фекалії в поєднанні з блювотою бувають на початку дуже небезпечних вірусних захворювань шлунково-кишкового тракту.
Б. Сильний водянистий пронос, зазвичай зі слизом і кров'яними прожилками.
В. Відсутність стільця більше доби в поєднанні з блювотою або при частковому збереженні апетиту. Щось смачненьке собака їсть, але звичайного апетиту немає.
- Марина, правда, що ветлікарі дізнаються ентерит по запаху фекалій?
- На жаль так. Хто почув цей запах хоч раз, ніколи і ні з чим його не сплутає. Описати це різке і специфічне сморід неможливо. Ентерит - смертельно небезпечне захворювання, і запах (навіть якщо фекалії вже прибрані) зберігається ще кілька годин.
Для отримання бездоганною за формою і змістом какашки необхідно :
1. Дотримуватися правильне співвідношення поживних речовин (білок, жир, вуглеводи, вітаміни, мінерали) з точки зору науки і наукових фактів, а не з точки зору "всезнайок-собачників".
2. Використовувати високоякісні продукти з гарною засвоюваністю, рекомендовані дієтологами-ветеринарами, а не сусідами-гурманами або вегетаріанцями-експериментаторами.
- Марина, як навчитися обивателям складати раціони?
- Якщо обиватель може і хоче навчитися, він вивчить рекомендовані раціони, таблиці якісних оцінок різних продуктів харчування і т. П. І якщо не на першій собаці, то на другий чи третій навчиться. Якщо ж на це немає часу і сил, то я рекомендую готові раціони - сухі корми. Може бути, "керамзит» не здається апетитним кормом власнику - людині, але, запевняю вас, хороший, якісний корм суперпреміум класу - це гарантія того, що ви не угробите здоров'я собаки. Ще одне правило: незалежно від товщини вашого гаманця завжди купуйте найкраще з того, що можете собі дозволити! Не лінуйтеся читати спеціальну літературу по дієтології. Для "натуралів" два останніх ЦУ.
Навіть якщо ви обмежені в коштах, намагайтеся годувати собаку одноманітно (не «балуйте" її "в міру сил": сьогодні - курячої головкою, завтра - корочками від сиру і т. П.). Набір продуктів харчування повинен бути постійним. Тоді організм собаки зможе "налаштуватися на хвилю". А може і "засмутитися", якщо ви знехтує цим правилом.
Виключіть з раціону бульйони, молоко, кістки - назавжди!
І тоді прекрасної якості кінцевий продукт травлення і його безпосередній виробник будуть радувати око і ваше любляче серце.
* Капрофіл - закоханий в кал
* Капрофаг - поїдає кал
* Шлунково-кишкового тракту - шлунково-кишковий тракт
* Анус - задній отвір
Олена Тіпікіна