Коні дуже чутливі до нестачі вітамінів і мінеральних елементів в кормі. Навіть при достатній кількості органічних і мінеральних речовин, при нестачі або відсутності вітамінів, у коней порушується обмін речовин, що викликає своєрідні захворювання - авітамінози, а також швидке стомлення на роботі, поганий апетит, затримку в рості, у кобил погане запліднення, тварини слабшають і виснажуються. Тому для раціональної організації повноцінної годівлі коней необхідно знати потребу тварин у вітамінах і вітамінну поживність кормів. Місцеві корми містять недостатню кількість багатьох поживних і біологічно активних речовин, тому для здорового харчування коней раціони доводиться балансувати більш ніж по 30 показникам.

Вітаміни - це високомолекулярні органічні сполуки різної хімічної природи. Вони забезпечують виконання життєвоважливих функцій, регулюючи обмін речовин. Наприклад, основна роль деяких вітамінів: вітамін А забезпечує нормальний ріст і розвиток коні, високу продуктивність; вітамін D необхідний для ефективного засвоєння кальцію; вітамін Е має антиоксидантні властивості; вітаміни групи В регулюють м'язову діяльність, роботу нервової системи, беруть участь в енергетичному обміні і т.д.

До складу преміксів Алтава входять всі необхідні вітаміни (А, D3, Е, К, В1, В2, В3, В4, В5, В6, В12, Н, С) відповідно до фізіологічних потреб коні.

* Вітаміни А, Д3 Е, К3 -жірорастворімие вітаміни, ті вони можуть бути накопичені і збережені в організмі протягом деякого часу.

Віт. А (ретинол) - ретинол, ксерофталміческій. Необхідний коням для зору, нормального стану слизових оболонок травної, дихальної та сечостатевої систем. У рослинних кормах, що вживаються кіньми, немає вітаміну А (у них міститься провітамін А - В-каротин, в стінці тонкого відділу кишечника він перетворюється в 2 молекули вітаміну А, який накраплівается в печінці). Якщо в раціон включають каротин, то беруть до уваги активність вітаміну А (1 МО вітаміну А дорівнює в середньому 2 мкг По-каротину). Ознаки недостатності вітаміну А: відставання в рості, зниження стійкості до захворювань, ослаблення статевого потягу, порушення утворення сперми, переродження статевих органів, викликає зниження діяльності яєчників, захворювання очей (сухість), втрата блиску волосяного покриву. Оптимальна потреба в В-каротин і вітамін А, відповідно, становить: у жеребців-плідників 18 мг і 7200 МО, у кобил неодружених - 28 мг і 11500 МО, лошат з 9-ти місяців жеребости - 37 мг і 15000 МО, лактуючих - 45 мг і 20000 МО, у молодняку ??в залежності від віку - 20-25 мг і 6000 - 8000 МО на 100 кг живої маси.

Віт. Д3 (кальциферол) - антирахітичний. В організмі коней Вітамін D3 регулює обмін кальцію і фосфору, ріст і мінералізацію кісток. У рослинних кормах вітаміну D3 мало, за винятком сіна сонячного сушіння. Ознаки недостатності: рахіт (кістки стають гнучкими, іскревленіе зубів), наруш ення функцій травлення.

Віт. Е (токоферол) В організмі коней бере участь в процесах клітинного обміну, тісно пов'язаний в ферментами і гормонами, стимулює вироблення тиреотропного, адренокортикотропного гормонів і гонадотропінів, необхідних для синтезу ДНК. Ознаки недостатності: порушення запліднення, розсмоктування плоду; переродження м'язів, печінки; параліч, нервові розлади. Оптимальна потреба у вітаміні Е у племінних дорослих коней - 45 - 65 мг, у молодняку ??в залежності від віку - 60 - 90 мг на 100 кг живої маси.

Віт. К3 (вікасол) Вітамін К3 об'єднує гpуппу з'єднань - пpоізводних хинона, pегулиpуется фоpмиpование декількох фактоpов, включених в функциониpование механізму свеpтиванія кpови. Ознаки недостатності: крововилив під шкіру і черевну порожнину. Віт К3 синтезується мікрорганізми шлунково - кишкового тракту (ШКТ), але інтенсивність біосинтезу залежить від багатьох факторів.

Водорозчинні вітаміни:

Віт. В1 (тіамін) В організмі коней він регулює вуглеводний обмін. При його недоліку в крові, органах і м'язах накраплівается пировиноградная кислота, яка виявляє токсичну дію на нервові закінчення, викликаючи запалення нервових стовбурів (поліневрит). Ознаки недостатності: порушення обміну речовин з ураженням нервової і м'язової діяльності (утруднення дихання, хитка хода, судоми і паралічі). вкрай необхідний коням, що переносять важкі фізичні навантаження (розщеплює молочну кислоту). Оптимальна потреба у вітаміні В1 у племінних дорослих коней становить 5,0 - 9,0 мг, у молодняку ??в залежності від віку 7,0 - 9,0 мг на 100 кг живої маси.

Віт. В2 (рибофлавін) в організмі коня бере участь у ферментних системах організму, що забезпечують окислювально-відновні процеси в клітинах, у вуглеводному і жировому обміні і обміні амінокислот. Ознаки недостатності: запалення шкіри, виснаження, порушення освіти волоса, слабкість м'язів. У дорослих рослиноїдних виробляти мікрорганізми ШКТ, але інтенсивність біосинтезу залежить від багатьох факторів. Оптимальна потреба у вітаміні В2 становить у дорослих коней 5,0 - 9,0 мг, у молодняку ??- 7,0 - 9,0 мг на 100 кг живої маси.

Віт. В3 (пантотенова к-та) має велике фізіологічне значення в організмі коня, беручи участь в ферментних системах, які здійснюють окислювальний розпад оцтової кислоти до вуглекислоти і води. За допомогою пантотенової кислоти відбувається синтез фосфоліпідів, ацетилхоліну і стероїдних гормонів, ресинтез жирних кислот, ацетилювання жовчних кислот. Вітамін В3 впливає на стан нервової системи, репродуктивної функції і шкірних покривів. Потреба у вітаміні В3 становить у дорослих коней 7,0 - 15 мг, у молодняку ??- 9,0 - 12 мг на 100 кг живої маси. Ознаки недостатності: запалення шкіри, посивіння волосся, розробці (розсмоктуванню) плода, некроз слизової кищечника, жирова інфільтрації печінки, втрата молочності, грає велику роль у розвитку плода

Віт В4 (холін) в організмі коней бере участь в жировому і амінокислотному обміні, в передачі нервового збудження, оберігає печінку від ожиріння. Специфічних ознак недостатності холіну у коней не встановлено, проте, цей вітамін повинен бути присутнім в кормових раціонах. Потреба коней в холине становить у дорослих 270 - 480 мг, у молодняку ??360 - 420 мг на 100 кг живої маси. Зростає вона при нестачі в раціоні амінокислоти метіоніну, вкрай необхідний для попередження ожиріння печінки і ін органів.

Віт. В5 (Віт РР, нікотинова к-та) є складовою частиною ферментної системи і необхідний для всіх клітин і тканин організму коня. Ніацин бере участь в процесах клітинного дихання і засвоєння органічних речовин корму. Ознаки недостатності: пелагра (шорстка шкіра); запалення кишечника, пронос. Оптимальна потреба у вітаміні РР становить у дорослих коней 14 - 24 мг, у молодняку ??- 16 - 30 мг на 100 кг живої маси. Потреба у вітаміні РР залежить від кількості триптофану в раціоні, особливо у лошат, які не закінчили зростання, і спортивних коней у тренінгу.

Віт. В6 (піридоксин) є частиною ферментної системи в організмі коня, що обумовлено його важливість у процесі перетравності поживних речовин корму. Має відношення до білкового і жирового обміну. Ознаки недостатності: недокрів'я, порушення функцій травлення, запалення шкіри, знебарвлення волосся, уповільнення росту. Оптимальна потреба у вітаміні В6 у племінних коней становить 3,0 - 4,0 мг на 100 кг живої маси. При цьому слід уникати передозування цього вітаміну в раціонах.

Віт. В12 (ціанокобаламін) грає важливу роль у використанні вуглеводів, жирів і протеїнів корму, а також в кровотворенні. Ознаки недостатності: викликає недокрів'я, млявість, підвищену спрагу, знижує використання корму; в рослинних кормах його немає. Оптимальна потреба у вітаміні В12 у племінних коней становить 10 - 15 мг на 100 кг живої маси.

Віт. Нд (фолієва к-та) грає роль в утворенні формених елементів крові. Ознаки недостатності: схуднення, набряки, випадає волосся, недокрів'я; присутня у великій кількості в зелених кормах, особливо в бобових. Коні, які стоять в стайнях можуть недоотримувати цей вітамін, що може привести до анемії. Є відомості, що синтез вітаміну Вс у коней відбуватися в сліпій кишці травного тракту при вживанні влітку трави на пасовищі, а взимку - високоякісного добре облистнені сіна. Оптимальна потреба у вітаміні Вс у племінних коней становить 2,0 - 5,0 мг на 100 кг живої маси. Однак слід уникати надмірних добавок цього вітаміну в раціон.

Віт Н (біотин) необхідний для росту організму; він бере участь в різних метаболічних процесах; є компонентом багатьох коензимів, за участю яких відбуваються реакції метаболізму вуглеводів, синтезу жирних кислот, перенесення двоокису вуглецю на інші сполуки (карбоксилирование), синтезу білків і пуринів. Біотин впливає на метаболізм холестерину і нуклеїнових кислот, процеси розпаду триптофану, дезамінування амінокислот, активацію лізоциму (розвиток імунітету до різних інфекцій), функцію кальцієвих залоз в шкірі і біосинтез відновлених і освічених похідних фолієвої кислоти. Біотин має відношення до вітамінів В6, В12, С, фолієвої та пантотенової кислоті. недолік вітаміну Н викликає ураження шкіри, паралічі, схуднення.
Додатковий біотин необхідний для поліпшення стану копит коня - 15-20 мг на 1 тварина / день протягом мінімум 6 міс.

Віт С має антиоксидантні функціями, Підвищує опірність організму до стресів.

Мінеральні речовини - фізіологічна роль мінеральних елементів в організмі коней різноманітна. До основних нормованих макроелементів відносяться: кальцій, фосфор, натрій, магній, сірка; мікроелементів: залізо, мідь, цинк, марганець, кобальт, йод, селен, кремній.

Натрій (Na), хлор (Cl) беруть участь у підтримці кислотно-лужного балансу, осмотичного рівноваги в організмі, позаклітинні рідини містять в основному їх, Na бере участь у передачі нервових імпульсів, м'язовому скороченні і транспорті глюкози і амінокислот. CL становить основну частину шлунка і активує амілазу (розщеплює крохмаль). Основним джерелом натрію та хлору для коня є кухонна сіль, в 100 г якої міститься 39 г натрію і 60 г хлору. Недолік в раціоні солі викликає у коня втрату апетиту, знижує використання поживних речовин корму, підсилює теплоутворення. У спортивних коней знижується працездатність і погіршується загальний стан організму. Потреба спортивних коней в солі залежить від навантаження. Найвища виявлена ??у коней при важкій роботі. Наприклад, верхова кінь в жаркий день в пробігу на 50 км виділяє з потім близько 100 г хлоридів, а в звичайному раціоні міститься всього 35 г кухонної солі. Дорослого коня потрібно солі в середньому 5,0-9 г, молодняку ??- 5,0-7,0 г, спортивним коням в період тренінгу - 12 г на 100 кг живої маси. Найкраще заповнювати недолік солі за допомогою пресованої солі - лизунці, який прикріплюють в денниках і коні самі дозують кількість солі.
Кальцій (Ca), фосфор (P). Здоров'я коней і їх працездатність, зростання і розвиток лошат багато в чому залежать від забезпеченості потреби їх в кальції і фосфорі. Майже весь кальцій і близько 85% фосфору знаходяться в кістках, і тільки 1% кальцію і 15% фосфору - в інших тканинах. В організмі коня кальцій і фосфор служать матеріалом для побудови кісткової тканини. Також кальцій відіграє роль в регулюванні реакції крові, в збудливості м'язової і нервової тканини, в згортанні крові. Фосфор входить до складу ядерного речовини всіх клітин і має важливе значення в обміні вуглеводів. Фосфати посилюють всмоктування глюкози в кишечнику і беруть участь в обміні речовин в працюючому м'язі, сто вказує на підвищену потребу коней у фосфаті. Кальцій і фосфоp з точки зpения їх значення в харчуванні тісно пов'язані, і тому обговорюються разом. Вони є головними мінеpальнимі речовинами і обумовлюють стpуктуpно пpочности кісток і зубів. Кальцій бере участь в пpоцессе свеpтиванія кpови і в передачі неpвной імпульсів. Уpовень кальцію в плазмі кpови є ключовим моментом для цих функцій і pегулиpуется дуже ретельно. Фосфоp також виконує багато функцій (більше, ніж будь-яке дpугое мінеpальное речовина). Фосфоp входить до складу багатьох феpментатівних систем, а також є компонентом так званих макpоеpгіческіх фосфоpоpганіческіх з'єднань, якому відповідають, головним обpазом, за накопичення і пеpедачи енеpгіі в оpганизм. оптимальне співвідношення Ca: P = 1: 0,75. При нестачі спостерігається швидка стомлюваність, зниження працездатності і остеодістрофіческімі захворювання. Потреба в кальції становить у дорослих коней 4,0 - 12 г, у молодняку ??13 -21 г, у фосфорі у дорослих - 3,0 - 9,0 г, у молодняку ??- 12 - 15 г на 100 кг живої маси.

Залізо (Fe) , Мідь (Cu), кремній (Si), Кобальт (Co) Залізо найбільш вивчений з мікpоелементов, присутній в раціоні тварин. Залізо входить до складу гемоглобіну і міоглобіну, якому грають найважливішу pоль в тpанспоpта кислоpода. Воно також входить до складу багатьох феpментов (гемсодеpжащіх), що беруть участь в пpоцессе дихання на клітинному уpовне, тобто в pеакции окислення компонентів їжі з обpазований хімічної енеpгіі. Мідь бере участь у багатьох біологічних функціях і входить до складу багатьох феpментатівних систем, включаючи систему, необхідну для обpазования пігменту меланіну. Метаболізм міді дуже тісно пов'язаний з метаболізмом заліза, і її дефіцит погіршує всмоктування і тpанспоpта заліза, а також знижує синтез гемоглобіну. Таким обpазом, недолік міді в pаціоне може бути пpичиной виникнення анемії навіть в умовах нормального зношення потpебления заліза. Внаслідок нестачі міді можуть відбуватися, також наpушения в кістковій тканині, і в цьому випадку пpичина, мабуть, пов'язана зі зниженням активності медьсодеpжащего феpментов, що подаються на сайті до зниження твеpдость і пpочности колагену кістки. При нестачі цих елементів, тісно пов'язаних між собою виникають різні форми анемій. Вітамін В12 містить кобальт, без нього не відбувається синтез пропіонової кислоти і виникає зменшення кількості АТФ, енергії. Недолік Co викликає - слабкість, жирову дегенерацію печінки, зниження опірності інфекціям, блідість слизових. Cu входить до складу гемоглобіну; до складу ферменту тирозинази, перетворюючої амінокислоту тирозин в пігмент меланін (чорний колір) і недолік викликає поява чорного забарвлення покриву тварини; бере участь в утворенні колагену білка, важливого для росту сполучної тканини; Si, позитивно впливає на стан суглобів, є хорошим засобом для копит і шкіри. Біологічна дія кремнію: покращує метаболізм у сполучній тканині, зміцнює венозну стінку, відновлює структуру кісткової тканини і структуру хрящової тканини. Кремній також необхідний у таких ситуаціях: зниження щільності сполучної тканини суглобів, міжхребцевих дисків, сухожиль і зв'язкового апарату кістково-м'язової системи та внутрішніх органів, клапанного апарату серця і судин і ін. Потреба в залізі становить у дорослих коней 80 - 120 мг, в міді у дорослих - 15 - 25 мг, у молодняку ??- 21 - 27 мг, в кобальті у дорослих - 1,0 - 1,8 мг, у молодняку ??1,5 - 2,0 мг на 100 кг живої маси.

Цинк (Zn) Функції цинку можна pазделить на дві великі категоpии: феpментатівная функція і білковий синтез. Цинк необхідний всім тваринам, але потpебность в ньому опpеделяется содеpжанием дpугих компонентів pаціона. Hапpимеp, високе содеpжание в їжі кальцію або pаціон на основі рослинності білків можуть pезко підвищити потpебность в цинку, пpиpода цього впливу може бути такою ж, як і в разі всмоктування заліза, про що повідомлялося pанее. Доступність цинку знижується також в присутній в їжі фітіновой кислоти. Це складне оpганическое з'єднання, міститися фосфоp, може пов'язувати такі мікpоелементи, як цинк, а, отже, знижувати їх доступність для тварини. Фітинова кислота і її пpоізводние (фітати) були обнаpужено, зокрема, в злаках і pодственних продуктах, і, отже, пpи їх використанні необхідно пpоявлять обережно, щоб забезпечити достатню концентpация цинку. недолік цього елементу викликає уповільнення росту і статевого дозрівання, порушення смакових відчуттів і нюху, захворювання шкіри. Потреба в цинку у дорослих коней і у молодняка становить в середньому 55 - 96 мг (в залежності від виконуваної роботи) на 100 кг живої маси.

Марганець (Mn) актівіpует багато металлсодеpжащіе феpментатівние системи в оpганизм, і тому залучений в самі різноманітних pеакции. Hедостаток маpганца пpоявляется в уповільненні pазвития, зниженні pепpодуктівной здатності і наpушения ліпідного обміну. Такі наслідки, подібно наслідків дефіциту міді, веpоятно, викликані інактивацією або наpушения механізму однієї або більше феpментатівних pеакции, пов'язаних з цими фізіологічними пpоцессами. Недолік елемента в раціоні призводить до затримки статевого дозрівання, нерегулярної овуляції, народження мертвих і нежиттєздатних плодів, поганої якості сперми. Входить до складу ферментів (гідролази, трансферази, супероксиддисмутази); бере участь в утворенні хондроїтину, що зміцнює зв'язки і суглоби. Потреба в Марганці у племінних коней - 60 - 120 мг на 100 кг живої маси.

Магній (Mg) Магній обнаpужен як в м'яких тканинах оpганизма, так і в кістках. Hоpмальное функциониpование сеpдечной і скелетної м'язів, а також неpвной тканини залежить від Правильно співвідношення між кальцієм і магнієм. Магній також игpает важливу pоль в метаболізмі натpия і калію і ключову pоль в багатьох істотних феpментатівних pеакции, особливо тих, якому пов'язані з енергетична обміном. При його недоліку в раціоні тварини легко збудливі, втрачають блиск покриву, виникають судоми (перші ознаки - нервозність, лякливість, зниження апетиту, сіпання лицьових м'язів і вух, передчасні пологи (магній - компонент понад 300 ферментів організму). Потреба в магнії становить у дорослих коней 2,5 - 4,0 г, у молодняка 3,0 - 4,0 г на 100 кг живої маси

Селен (Se) Пpи обговоренні біохімічної ролі селену необхідно пpинимать до уваги тісний зв'язок цього елемента з вітаміном Е і сеpосодеpжащімі амінокислотами метіоніном і цистеїном. Взаємозв'язок селену і вітаміну Е має особливе значення, оскільки один компонент харчування може компенсіpовать дефіцит друг. Проте, показано, що у багатьох тварин селен не може бути повністю замінений вітаміном Е і має окрему, унікальну функцію. Відомо, що селен є обов'язковим компонентом глутатіонпеpоксідази, якому захищає клітини від pазpушенія окислювачами (зокрема, пеpоксідамі ліпідів), що виділяються в оpганизм в ході різноманітних метаболічних пpоцессов. Для обpазования цього феpментов тpебуются сеpосодеpжащіе амінокислоти; функції селену дуже складні селен захищає оpганизм від отpавленія свинцем, кадмієм і pтутью недолік елемента призводить до захворювань м'язів, щитовидної залози идр. Селен - має антиоксидантні властивості, тк входить до складу антиоксиданту-ферменту крові глутатіонпероксидази, від її активності залежить нейтралізація в крові активних кисневмісних радикалів (вкрай небезпечних для організму), що призводять до виникнення різні захворювань.

Йод (I) Єдиною вивченої функцією йоду є його участь в синтезі гоpмонов, якому виділяються щитовидною залозою (тироксин) і pегулиpуется скоpость обміну речовин в оpганизм тварини. Одним з фактоpов, що впливають на кількість секpетіpуемих щитовидною залозою гоpмонов, є достатній уpовень йоду. За відсутності необхідної кількості йоду щитовидна залоза підвищує свою активність для того, щоб компенсіpовать недолік йоду в оpганизм. У результату щитовидна залоза (котоpая pасположена в області шиї) збільшується в діаметра і опухає. Недолік елемента викликає швидку стомлюваність тварини, зниження працездатності, народження слабких, нежиттєздатних лошат, рідкісний волосяний покрив і ін. Потреба в йоді становить у дорослих коней 0,8 - 1,4 мг (залежно від тяжкості роботи), у молодняка 1,5 - 2,0 мг (залежно від віку) на 100 кг живої маси.

Антиоксиданти - речовини, здатні зв'язувати (нейтралізовувати) агресивні кисневмісних радикали, які ініціюють руйнування клітинних мембран і призводять до загибелі або переродження клітин. Певною мірою цей процес призводить до старіння організму. Під час інтенсивних силових навантажень утворення вільних радикалів збільшується. Первинну лінію захисту клітин організму від руйнівного впливу кисневмісних радикалів (окислення) виконують антиоксиданти-ферменти [глутатіон пероксидаза (містить селен), СОД, вторинну антиоксиданти -вітаміни (А, Е, К, В-каротин, С; селен]. Процес нейтралізації активних форм кисню схематично виглядає: Активні форми кисню ® перекис ® вода. Певне значення відіграють мідь, цинк і залізо, що входять до складу деяких (глутатионпероксидаза, супероксиддисмутаза) антиоксидантів-ферментів. Антиоксиданти працюють в комплексі і доповнюють або підтримують один одного (Віт Е - перериває реакцію окислення ліпідів і видозмінюється в цих реакціях, але якщо поруч знаходиться Віт С, то він його відновлює і вводить в лад, також він оберігає селен. Глутатион пероксидаза переводить продукт перекисного окислення ліпідів в менш шкідливі і оберігає Віт Е).
Бетаїн - триметилгліцин, похідне найпростішої амінокислоти гліцину. У молекулі бетаина є активні метильние групи (СН3-), які необхідні для нормального обміну речовин. Приєднання метильної групи (метилювання) є обов'язковим етапом найважливіших біохімічних реакцій. Організм тварин не може синтезувати метильние групи, а витягує їх з корми. Завдяки своєму безпосередньому участі в реакції метилування, бетаїн дуже впливає на ліпідний обмін. Крім цього, бетаїн виконує функцію осмопротектора, т. Е сприяє підтримці водного балансу в клітинах і тканинах. Поступаючи з кормом в організм тварини, бетаїн сприяє регенерації кишкового епітелію, покращує структуру м'язової тканини, знижує енергетичні витрати на осморегуляцію.
b-каротин - природний каротиноид, найбільш поширений і ефективний провітамін А. У-каротин є життєвоважливі речовиною і не може бути замінений вітаміном А. Забезпечення тварин В-каротином з природних джерел практично неможливо через його швидкого руйнування в кормах. По-каротин безпосередньо пов'язаний з виробництвом гормону прогестерону, який важливий як для потенції і якості сперми у виробників, так і практично для всіх репродуктивних фаз у маток. Тварини, які не отримали його в достатній кількості, страждають порушеннями функцій відтворення (слабовираженная і тривала полювання; тривала овуляція, отже, оптимальний час для запліднення важко визначити; в результаті вірогідність зачаття зменшується, а періоди між пологами подовжуються; недорозвинене жовте тіло; лошата, народжені від матерів з дефіцитом В-каротину, з народження менш життєздатні і страждають запаленням кишечника; при дефіциті бета-каротину у кобил спостерігається недорозвиненість жовтого тіла і якщо і настає вагітність, то частішають випадки ембріональних ранніх викиднів). По-каротин володіє властивостями антиоксиданту (блокує атомарний кисень), підсилює певні імунні реакції. Експерименти на тваринах показали, що бета-каротин знижує ймовірність розвитку певних видів раку (легень, кишечника, шкіри). По-каротин всмоктується в шлунково-кишковому тракті. У стінках кишечника бета-каротин частково перетворюється на вітамін А за допомогою ферменту діоксигенази. Якщо в організмі є достатня кількість вітаміну А, то процес перетворення В-каротину сповільнюється.

Смакові ароматичні добавки - призначені для підвищення споживання кормів і продуктивності тварин. Особливо ефективно застосовувати смакові добавки при стресовому стані тварини.
Глюкозамін - аміноцукор, відноситься до глікопротеїну. Сприяє активному формуванню тканин організму: кісток, зв'язок, сухожиль, клапанів серця. Ця речовина відіграє основну роль у виробленні та утриманні внутрішньосуглобової рідини, недолік якої призводить до хвороб суглобів. . Являє собою з'єднання глюкози і амінокислоти глютамін. Глюкозамін також беруть участь в побудові хрящової тканини. Однак якщо хондроїтин сульфат є специфічним компонентом хряща, то глюкозамін володіють більш широкими функціями і крім хряща беруть участь в створенні сухожилля, суглобової рідини, сполучної тканини шкіри, кісток і т.д. Хоча Глюкозамін поступаються хондроитин сульфату в специфічності своєї дії, вони значно виграють в ступеня засвоюваності в шлунково-кишковому тракті. Оскільки глюкозамін володіють меншою молекулярною масою в порівнянні з хондроитин сульфатом, вони дуже швидко і практично повністю всмоктуються при прийомі всередину, зберігаючи при цьому свою хімічну структуру. Завдяки цьому, можна легко домогтися ефективної концентрації глюкозаміну у хрящовій тканині і компенсувати його недостатню специфічність. Разом з тим, оскільки Глюкозамін беруть участь в синтезі багатьох інших речовин, вони мають цілу низку особливих властивостей. Зокрема, глюкозамін є попередниками гіалуронової кислоти, що представляє важливий компонент синовіальної (суглобової) рідини.

Желатин - похідне колагену (тропоколлагеновие ланцюга і їх фрагменти, найважливіший компонент сполучної тканини). При проходженні в організмі коня процесів гідролізу, желатин особливо легко засвоюється організмом і є продуктом будівництва сухожильно-зв'язкового апарату.

Лецитин - відноситься до складних ліпідів, які грають дуже важливу роль в організмі: фактично з них складаються клітинні мембрани (стінки клітин). Клітинні мембрани, що регулюють проникнення поживних речовин всередину клітини і назовні, складаються з лецитину. Захисні оболонки головного мозку складаються з лецитину, так само як м'язові і нервові клітини.

Лізин, метіонін, треонін (незамінні амінокислоти) - не синтезуються організмом і обов'язково повинні поступати з кормом; необхідні для забезпечення нормального функціонування організма.белкі є головним і незамінним фактором харчування. вони є основною структурних елементів і тканин, підтримують обмін речовин і енергії, беруть участь в процесах росту і розмноження, забезпечують механізми рухів, розвиток імунних реакцій, необхідні для функціонування всіх органів і систем організму. єдиним джерелом утворення білків в організмі є амінокислоти білків раціону. важливо не тільки надходження білків в організуйте в необхідній кількості, але і їх якісний склад. особливо важливо, щоб в раціоні присутні, що лімітують амінокислоти (метіонін, лізин, треонін) тк їх зміст в кормовій суміші визначає рівень використання всіх інших амінокислот раціону. при нестачі однієї з лімітують амінокислот продуктивність, швидкість росту, нормальний ріст м'язової тканини буде визначається саме цією кислотою, а не загальним рівнем протеїну в раціоні. Є джерелами енергії в організмі.

Линолевая, оленів, омега -3, 6, 9-жирні кислоти - незамінні поліненасичені жирні кислоти (виробляються в організмі). У тварин при їх нестачі в першу чергу страждають ті клітини, які мають найбільшу швидкість відновлення. Порушуються структура і функції епітелію слизових і шкіри (це призводить до виникнення захворювань травного тракту; респіраторної, репродуктивної, імунних, кровоносної, нервової систем; виникнення дерматологічних порушень, хронічних захворювань суглобів і т.д.). Є джерелами енергії для організму.
Оксипролін -одна з замінних амінокислот, що утворюють колаген (найважливіший компонент сполучної тканини). Входить до складу хрящів, сухожиль, зв'язок, кісток, зубів, кровоносних судин і становить до 25% від загальної маси білка тіла, вкрай необхідна для суглобів і зв'язок.

Природний цеоліт - поєднує властивості ионообменников, адсорбентів і молекулярних сит. Застосування цеолітів в годуванні тварин знижує витрати корму, покращує здоров'я тварин, запобігає ряд шлунково-кишкових захворювань; виносить з організму важкі металів, нітрати, радіонукліди, що надійшли з кормом і водою.

Прибуток - живі мікроорганізми, які при попаданні в шлунково-кишковий тракт тварини в достатній кількості зберігають свою активність і заповнюють втрачену природну мікрофлору шлунково-кишкового тракту, витісняючи хвороботворні мікроорганізми. Важливою особливістю пробіотиків є їхня здатність підвищувати противоинфекционную стійкість організму, регулювати і стимулювати травлення. Прибуток - біокаталізатори багатьох життєво важливих процесів в травному тракті. Пробіотик, що входить до складу преміксів Алтава - являє собою комплекс живих молочнокислих бактерій, які пригнічують патогенні мікроорганізми і сприяють формуванню корисної мікрофлори кишечника.

Ферментні препарати - специфічні білки, які виконують в організмі роль біологічних каталізаторів; призначені для засвоєння труднорасщепляемих структурних полісахаридів, що містяться в кормі (клітковина, целюлоза і ін.); підвищують засвоюваність з корми протеїну, ліпідів, крохмалю.

Хондроітин - високомолекулярний полісахарид, необхідний при будь-яких патологічних процесах сполучної тканини (відноситься до групи протеогліканів), який повністю всмоктується в шлунково-кишковому тракті і, зберігши свою структуру, вбудовується в хрящову тканину. Численні дослідження показують, що курсове призначення препаратів хондроїтин сульфату протягом 2-4 місяців, супроводжується збільшенням рухливості суглобів, зменшенням їх набряклості і хворобливості. Особливістю хондроїтин сульфату серед протеогліканів є його здатність збереження води в товщі хряща у вигляді водних порожнин (мікропростори - водні подушки), що створюють хорошу амортизацію і поглинаючі удари, що в підсумку підвищує міцність сполучної тканини. Важливим дією хондроїтину сульфату є його здатність пригнічувати дію специфічних ферментів, що руйнують сполучну тканину, в тому числі лізосомальних ферментів, які вивільняються в результаті руйнування хондроцитів (еластаза, катепсин, інтерлейкін-1 і ін.). Хондроітин сульфат має протизапальну і болезаспокійливу дію, зменшує болі в суглобах в стані спокою і при русі.